Článok

Mali by ste uchovávať kávu v chladničke?

V kovovom obale alebo v sklenenom? Vo svetle alebo v tme? V skrinke, chladničke či dokonca v mrazničke? Prezradíme vám, ako správne skladovať kávu, aby ste si každý deň mohli vychutnávať svoj obľúbený nápoj naplno.

Skladovanie kávy v chladničke

Čo vplýva na kvalitu kávy?

Na rozdiel od iných produktov, káve nehrozí riziko biologického rozkladu. To znamená, že káva sa ľudovo nepokazí, čím by mohla byť škodlivá pre naše zdravie. Napriek tomu je dôležité dbať na správne skladovanie kávy, aby sa zabránilo – alebo aspoň spomalilo – degradácii jej chemických, fyzikálnych a senzorických vlastností, na ktoré je obzvlášť náchylná.

Sklo, hliník a pocínovaný plech (alebo cín) poskytujú najlepšiu ochranu pred oxidáciou. Tieto materiály však môžu byť drahé a nepraktické. Na druhej strane, papierové balenie, aj keď je dobre utesnené, je najmenej efektívne, pretože pražená káva v ňom oxiduje najrýchlejšie.

Sklenené nádoby s kávou

Nízke teploty spomaľujú proces degradácie kávových zŕn. S chladom sú však spojené aj vyššia vlhkosť či kondenzácia, ktoré môžu negatívne ovplyvniť arómu kávy. Práve aróma je jednou z najmenej stabilných a najťažšie uchovateľných kávových zložiek. Čo s tým teda môžete urobiť?

Ako na skladovanie kávy

V prvom rade vám odporúčame mať na pamäti hlavných nepriateľov kávy, ktorými sú kyslík, vlhkosť, vysoké teploty, jasné svetlo či rôzne pachy. Preto káva nie je nikdy balená v priehľadnom obale a odporúča sa skladovať ju na chladnom a suchom mieste. Pražené kávové zrná pri kontakte s kyslíkom stratia svoju bohatú arómu približne za dva až tri dni. Pri mletej káve to môže trvať iba pár okamihov. Počas prvých 15 minút po zomletí káva stratí približne 60 % zo svojich aróm. Kyslík ničí arómy, mení tuky v káve a zabraňuje ďalšej cirkulácii aróm v šálke.

Ako už bolo spomenuté, rôzne pachy dokážu ovplyvniť arómu kávy, čo však môže mať aj pozitívnu stránku. Malé množstvo mletej kávy je skutočne skvelým „odstraňovačom pachov“ v chladničke. Ďalším praktickým tipom je natrieť si trochu kávy na ruky po varení, aby ste sa zbavili nežiadúcich pachov.

Žena s mletou kávou v rukách

Správne skladovanie praženej kávy

Poďme sa spolu pozrieť na základné princípy, ktoré by ste mali pri skladovaní kávy dodržiavať.

Pri pražení kávy sa produkuje oxid uhličitý. Ten zostáva vo vnútri zŕn aj po zabalení a môže slúžiť ako indikátor čerstvosti praženej kávy. Rýchlosť, akou dochádza k jeho uvoľňovaniu, je úmerná teplote skladovania: studené teploty spomaľujú uvoľňovanie, zatiaľ čo horúce teploty ho urýchľujú. Uvoľňovanie oxidu uhličitého sprevádza aj únik árom.

Barista vonia arómu kávy

Kávové zrná preto môžu byť uchovávané v chladničke. Je však potrebné, aby boli uložené v hermeticky uzavretej chemicky inertnej nádobe, ako je napríklad sklenená nádoba s gumovým tesnením. Ak takúto nádobu nemáte, nízka teplota v chladničke káve neublíži, čo sa však nedá povedať o vlhkosti, pachoch či kyslíku, ktoré môžu ovplyvniť jej vlastnosti.

Skladovanie kávových zŕn však nepredstavuje pre milovníkov kávy tú najväčšiu výzvu. Tou je skladovanie mletej kávy, ktorá stráca viac ako 60 % svojich aróm v prvých 15 minútach po zomletí. Väčšina výrobcov sa preto snaží tento proces čo najviac obmedziť. Káva sa balí hneď po zomletí a do vákuového balenia sa pridáva dusík, aby sa vytlačil kyslík a znížil jeho obsah takmer na 0 %.

Zrnková káva a mletá káva

Tipy na skladovanie mletej kávy doma

Ak ste pozorne čítali predošlé riadky, možno už tušíte, že neexistuje mnoho spoľahlivých spôsobov, ako uchovávať mletú kávu. Akonáhle sa kávové zrná zomelú, okamžite začína proces oxidácie. Napriek tomu vám prinášame 2 tipy, ako na manipuláciu s mletou kávou.

  1. Kupujte malé balenia mletej kávy. Vďaka tomu ju spotrebujete pomerne rýchlo a predídete nežiadúcej degradácii. Kávu môžete presypať do sklenenej nádoby s hermetickým tesnením, ktorú umiestnite na tmavé, chladné a suché miesto. Tento spôsob nie je oficiálnou jednotkou v uchovávaní mletej kávy po jej otvorení, ale ide o niečo navyše, čo môžete spraviť, aby ste svoju kávu užili na maximum.
  2. Kúpte si mlynček na kávu. Ručný mlynček by ste mali zohnať za približne 20 až 30 €. Vďaka nemu si budete môcť pripraviť čerstvo namletú kávu a vychutnať jej príjemnú arómu pri každej šálke. Oveľa jednoduchšie je aj uskladnenie kávových zŕn. Stačí si potom už iba vybrať tú správnu zmes.

Manuálne mletie kávových zŕn na ručnom mlynčeku

Ak chcete kvalitnú kávu, objavte našu ponuku, ktorá splní očakávania aj náročných kávičkárov. A nezabúdajte, že ak budete dodržiavať naše jednoduché odporúčania, vaša dobre uskladnená káva vám to násobne vráti.